- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Article - Icons
Ośrodek Interwencji Kryzysowej działa w strukturze organizacyjnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej
Świadczy usługi osobom i rodzinom będącym w sytuacji kryzysowej , a w szczególności dotkniętym przemocą w rodzinie.
W ramach interwencji kryzysowej udziela się natychmiastowej specjalistycznej pomocy psychologicznej, a w zależności od potrzeb – poradnictwa socjalnego lub prawnego, w sytuacjach uzasadnionych – schronienia.
Interwencją kryzysową obejmuje się osoby i rodziny bez względu na posiadany dochód.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej działa w strukturze organizacyjnej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej
Siedziba mieści się przy ul. Lipowej 12 w Środzie Wielkopolskiej
Godziny urzędowania w siedzibie Ośrodka:
poniedziałek od godziny 8.00 do 17.00,
od wtorku do piątku do piątku od godziny 8.00 - 17.00
Wsparcie można uzyskać całodobowo pod numerem telefonu: 519176311.
Dane teleadresowe: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon stacjonarny: 61 285 86 32 ,
telefon komórkowy całodobowy: 519 176 311
30.01.2024 r.
Zakualizowany Informator o podmiotach działających w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej z terenu powiatu średzkiego - do pobrania (Plik PDF,Rozmiar 579 KB)
oraz Informator o podmiotach świadczących pomoc osobom doznającym przemocy domowej - do pobrania (Plik PDF, Romizar 660KB)
Informator o podmiotach oraz organizacjach pozarządowych świadczących usługi dla osób i rodzin dotkniętych przemocą domową w powiecie średzkim (Plik PDF, Rozmiar 454KB)
Informator o instytucjach rządowych i samorządowych, podmiotach oraz organizacjach pozarządowych, które realizują oferty pomocy dla osób stosujących przemoc domową w powiecie średzkim (Plik PDF, Rozmiar 167KB)
Plakat - "Nie otwieraj dzrwi przemocy" Zadbaj osiebie Ogólnopolska Kampania Społeczna realizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Plik PDF, Rozmiar 3.71MB)
Broszura informacyjna - "Nie otwieraj dzrwi przemocy" Zadbaj o siebie Ogólnopolska Kampania Społeczna realizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Plik PDF, Rozmiar 2.70MB)
Ulotka - "Nie otwieraj dzrwi przemocy" Ogólnopolska Kampania Społeczna realizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Plik PDF, Rozmiar 1.66MB)
Ulotka informacyjna dla osób dotkniętych przemocą Ogólnopolska Kampania Społeczna realizowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (Plik PDF, Rozmiar 420KB)
Informator dotyczący nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie średzkim BROSZURA: Strona-1 (Plik JPG, Rozmiar 488KB) Strona-2 (Plik JPG, Rozmiar 581KB)
Informator dotyczący nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie średzkim (Plik PDF, Rozmiar 148KB)
Informator Dla SENIORA (Plik PDF, Rozmiar 769KB)
Informator STOP PRZEMOCYInformator STOP PRZEMOCY (Plik PDF, Rozmiar 560KB)
Informator dotyczący nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie średzkim. (Plik PDF, Rozmiar 149 KB)
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Article - Icons
Zapraszamy osoby w wieku 60+ z terenu powiatu średzkiego, nieaktywne zawodowe do uczestnictwa w zajęciach Powiatowego Klubu Senior+.
Klub świadczy usługi w zakresie aktywizacji: społecznej, kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, profilaktyki zdrowia, a także zajęcia ruchowe usprawniające i terapię zajęciową.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Powiatowym Klubie Senior+ mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej przy ul. Szkolnej 2 w Środzie Wielkopolskiej w godzinach od 10.00-14.00 od poniedziałku do piątku. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 61 287 06 40 wew. 102 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
POWIATOWY KLUB SENIOR+
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Article - Icons
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności działa przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wykonuje zadanie rządowe wynikające z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w zakresie orzekania mieszkańców Powiatu Średzkiego oraz, ze względu na miejsce pobytu, dla osób bezdomnych, osób przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów rodzinnych lub zdrowotnych, osób przebywających w zakładach karnych i poprawczych, w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Komunikat
Zgodnie z opublikowaną w dniu 02.08.2024 r. ustawą z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2024.1165), zmieniony w dniu 8 października 2024 r. (Dz.U.2024.1494).
Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności/o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony:
- może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.
Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (tj. osoba poniżej 16 roku życia) i występująca (po raz pierwszy) o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jako osoba powyżej 16 roku życia):
- może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
W przypadku zmiany stanu zdrowia:
- osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności może w okresie ważności tego orzeczenia wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.
Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności:
- to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Po złożeniu wniosku o ponowne wydanie orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności złożonego w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia:
- przewodniczący powiatowego zespołu wydaje zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określające termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych, których termin upływa do dnia 30 września 2024 r.
- zachowują ważność do dnia 31 marca 2025 r.
ORZEKANIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Osoby chcące otrzymać orzeczenie zobowiązane są złożyć:
⦁ wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dla osoby do 16 roku życia), o stopniu niepełnosprawności (dla osoby powyżej 16 roku życia) lub o wskazaniach do ulg i uprawnień,
⦁ zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (wystawione nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku),
⦁ poświadczone za zgodność z oryginałem kserokopie dokumentacji medycznej tj. historii choroby z poradni specjalistycznych, wyników badań specjalistycznych, kart informacyjnych leczenia szpitalnego. Uwierzytelnienia kopii dokumentacji może również dokonać pracownik Zespołu, po okazaniu oryginału do wglądu.
Niezbędne druki tj. wniosek oraz zaświadczenie lekarskie można otrzymać w siedzibie Zespołu lub pobrać ze strony internetowej.
Wnioski o wydanie orzeczenia można składać bezpośrednio w siedzibie Zespołu jak również przesłać pocztą na adres Powiatowego Zespołu.
DRUKI DO POBRANIA:
Osoby do 16 roku życia:
Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności
Osoby powyżej 16 roku życia:
Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
WAŻNE:
(należy dołączyć do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności)
(należy dołączyć do wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności)
KARTA PARKINGOWA
Do wniosku osoby niepełnosprawnej o wydanie karty parkingowej dołącza się:
Karta parkingowa dla placówki
DRUK DO POBRANIA:
LEGITYMACJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
Od 1 sierpnia 2017r. legitymacje osób niepełnosprawnych wydawane są na nowych zasadach. Podstawą wydania legitymacji jest wyłącznie ostatnie prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności albo o wskazaniach do ulg i uprawnień. Prawomocne orzeczenie to orzeczenie wobec którego upłynął termin do wniesienia odwołania lub zrzeczono się prawa do wniesienia odwołania.
Nowe legitymacje wystawiane są na okres ważności orzeczenia, niemniej jednak okres ten nie może być dłuższy niż:
• 5 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność)
• 10 lat (w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 roku życia). W przypadku osób, które ukończyły 60 rok życia legitymację wydaje się na okres ważności orzeczenia stanowiącego podstawę do wydania legitymacji bez ograniczeń czasowych.
Od 1 września 2017 r. zmianie uległ także wzór legitymacji. Obecnie dane dotyczące stopnia i symbolu przyczyny niepełnosprawności wpisywane są wyłącznie za pomocą kodu QR na wniosek osoby zainteresowanej. Legitymacje posiadają także oznaczenie w alfabecie Braille’a, jak również napisy w języku angielskim i francuskim umożliwiające rozpoznawalność poza granicami kraju
Ważne: w przypadku posiadania więcej niż jednego orzeczenia, legitymacja dokumentująca niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wystawiana jest wyłącznie na podstawie ostatniego prawomocnego orzeczenia.
Legitymacje wystawione przed 1 sierpnia 2017r. zachowują ważność na czas w nich określony. Nie zachodzi konieczność wymiany legitymacji na nowe
Wydanie legitymacji jest bezpłatne.
Opłata w wysokości 15 zł pobierana jest wyłącznie za wydanie duplikatu legitymacji nowego wzoru.
Opłatę za duplikat legitymacji wnosi się na konto:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ul. Szkolna 2,
Nr konta: 16 1020 4160 0000 2802 0007 2009
Wniosek o wydanie legitymacji można składać bezpośrednio w siedzibie Zespołu jak również przesłać pocztą na adres Miejskiego Zespołu. Do wniosku o wydanie legitymacji należy dołączyć jedną aktualną fotografię o wymiarach 35 x 45 mm odzwierciedlająca aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiająca tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografię przedstawiającą osobę z nakryciem głowy, pod warunkiem, że fotografia taka jest zamieszczona w dokumencie potwierdzającym tożsamość tej osoby.
DRUK DO POBRANIA:
Wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej