PCPR WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Ważne strony:

Forum Pomocy Społecznej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chcesz pomóc dziecku, to:

• Uwierz w to, co mówi dziecko i doceń, że ci o tym powiedziało. Pamiętaj, że dzieci bardzo rzadko kłamią czy zmyślają w takich sprawach.

•  Przekonaj je, że to nie stało się z jego winy. Wytłumacz, że jeśli nawet odczuwało przyjemność, nie oznacza to, że jest zepsute, lecz działo się tak dlatego, ponieważ ciało ludzkie jest tak zbudowane, że dotykanie określonych jego części wywołuje przyjemność niezależnie od tego, czy się tego chce czy nie.

• Przekonaj dziecko, że nie jest samo, bo ty z nim jesteś i będziesz je ochraniać i zrobisz wszystko, aby to się nie powtórzyło.

•  Nie wyolbrzymiaj spraw ani nie dramatyzuj, ale też nie udawaj, że nic się nie stało i że dziecko musi jak najszybciej o wszystkim zapomnieć. Nie okazuj zniecierpliwienia, ale nie twórz też atmosfery wielkiego nieszczęścia i cierpienia.

•  Nigdy nie sprawiaj wrażenia, że obwiniasz dziecko o to, co się stało. Nie zadawaj pytań      w rodzaju: Dlaczego od razu nie uciekłeś?. Dlaczego mi o tym wcześniej nie powiedziałeś? - sugerują one, że dziecko nie zachowało się tak jak powinno.

Skutki przemocy wobec dzieci są bardzo poważne. Oprócz uszkodzeń ciała (w skrajnych przypadkach nawet śmierci) powoduje ona długotrwałe, nawet trwające całe życie, zaburzenia emocjonalne. Ofiary przemocy         w dzieciństwie tracą, często na całe życie, zdolność kochania innych ludzi i ufania im. Dzieci żyjące w domach pełnych przemocy cierpią             z powodu strachu i poczucia winy. Są rozdarte emocjonalnie -jednocześnie kochają prześladowcę i nienawidzą go. Bardzo często czują się odpowiedzialne za przemoc                 i obwiniają się, że nie potrafią obronić przed przemocą matki czy rodzeństwa.

 


Template "schoolfree" designed by Hilliger Media (© 2010 PCPR ŚRODA WIELKOPOLSKA)