Ważne strony:
Uchwała Nr V/27/2011 Rady Powiatu Średzkiego z dnia 22 lutego 2011 r. |
Uchwała Nr V/27/2011
w sprawie uchwalenia Programu Aktywności Lokalnej Powiatu Średzkiego na lata 2011-2013
Na podstawie art. 19 pkt 1 i pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.) oraz art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 ze zmianami) Rada Powiatu Średzkiego uchwala, co następuje:
§ 1. Uchwala się Program Aktywności Lokalnej Powiatu Średzkiego na lata 2011-2013 , który stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Średzkiego.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady
UZASADNIENIE
w sprawie uchwalenia Program Aktywności Lokalnej Powiatu Średzkiego na lata 2011-2013 Zapis art. 19 pkt 1 i pkt 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.) stanowi, że do zadań własnych powiatu należy w szczególności opracowanie i realizacja programów pomocy społecznej skierowanych do grup szczególnego ryzyka, w tym w zakresie wsparcia dziecka i rodziny. Przedmiotowy program, który stanowi załącznik do niniejszej uchwały, określa w szczególności cele, zadania i działania w obszarze przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w powiecie średzkim. Program realizowany będzie przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wlkp. w ramach projektu systemowego pn. ,,Przyjazne środowisko-szansą na integrację społeczną w powiecie średzkim", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Załącznik
PROGRAM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ
Realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej, w ramach projektu systemowego „Przyjazne środowisko - szansą na integrację społeczną w powiecie średzkim" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
I. WPROWADZENIE Program Aktywności Lokalnej Powiatu Średzkiego na lata 2011-2013 zwany dalej Programem powstał w celu realizacji zadań na rzecz aktywizacji społecznej i rozwiązywania problemów mieszkańców powiatu średzkiego zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach programu realizowanego w projekcie systemowym „Przyjazne środowisko - szansą na integrację społeczną w powiecie średzkim", działaniami o charakterze aktywizacyjnym oraz integracyjnym objęci zostaną w szczególności mieszkańcy oraz ich otoczenie, którzy w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 roku Nr 175, poz. 1362 z późniejszymi zmianami) objęci byli wsparciem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej , w szczególności z powodu:
Z diagnozy problemów społecznych powiatu średzkiego wynika, że ww. osoby są szczególnie zagrożone wystąpieniem zjawiska wykluczenia społecznego, które oznacza brak lub ograniczenie możliwości uczestnictwa, wpływania i korzystania z podstawowych instytucji publicznych i rynków, które powinny być dostępne dla wszystkich, a w szczególności dla osób z grup szczególnego ryzyka. Program Aktywności Lokalnej Powiatu Średzkiego jest zgodny z podstawowymi zasadami życia społecznego, w szczególności z zasadą pomocniczości, partycypacji społecznej i współodpowiedzialności. Jest również odpowiedzią na cel, jaki został nakreślony w Strategii Lizbońskiej dotyczący spójności społecznej i realizujący się w kształtowaniu nowego aktywnego państwa socjalnego. W tym wymiarze konieczne staje się inwestowanie w kapitał ludzki oraz kapitał społeczny, czyli inwestowanie w ludzi i w budowanie związków między nimi. ► Zgodność Programu z dokumentami strategicznymi ► Ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej ► Narodową Strategią Integracji Społecznej dla Polski ► Strategią Polityki Społecznej na lata 2007 - 2013 Cele te będą realizowane poprzez: „kształtowanie świadomości obywatelskiej; promocję działań prospołecznych (wolontariatu, filantropii); wspierania inicjatyw lokalnych, jako formy skutecznego rozwiązywania problemów lokalnych; aktywizację wspólnot na rzecz uczestnictwa w życiu publicznym; wspieranie samopomocowych form rozwiązywania problemów społecznych'; (str. 38-39) ► Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Średzkim na lata 2009- 2020 ► Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki
II. DIAGNOZA UZASADNIAJĄCA WYBÓR ŚRODOWISKA ZAGROŻONEGO WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM I WYMAGAJĄCEGO WSPARCIA.
Przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego i marginalizacji jest niezbędnym elementem rozwoju społeczno-gospodarczego. W diagnozie problemów społecznych zawartej w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Średzkiego za najważniejsze problemy w powiecie średzkim uznano:
Za grupy szczególnie odczuwające negatywne skutki problemów społecznych uznano:
W odniesieniu do osób niepełnosprawnych dane PUP w Środzie Wlkp. na dzień 31.12.2010 r. mówią o 95 osobach niepełnosprawnych (49,47% kobiet i 50,52% mężczyzn) zarejestrowanych jako osoby bezrobotne co stanowi 3,06% ogółu zarejestrowanych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wlkp. w 2010 r. objęło wsparciem ogółem 1822 osoby, w tym 1455 osób, w liczbie tej mieszczą się osoby z rodzin zastępczych, wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych i młodzieżowych ośrodków wychowawczych, osoby będące w sytuacjach kryzysowych, w tym ofiary przemocy w rodzinie oraz 448 osób niepełnosprawnych. Z analizy danych PCPR z lat 2007 - 2010 oraz prowadzonej pracy wynika, że szczególnie zagrożone wykluczeniem społecznym są osoby niepełnosprawne, osoby żyjące w rodzinach dysfunkcyjnych, osoby w wieku od 15 do 24 r. w szczególności przebywające w placówkach opiekuńczo - wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w rodzinach zastępczych.
III. CELE ORAZ PRZEWIDYWANE REZULTATY/EFEKTY
Celem głównym programu jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu oraz podniesienie kompetencji społecznych osób, rodzin i ich otoczenia, które korzystają z pomocy społecznej w szczególności z powodu:
Celami szczegółowymi programu są:
Przewidywane efekty: 1. Poprawa dostępu do informacji Miękkie rezultaty w odniesieniu do planowanych działań to:
IV. OCENA ZASOBÓW NIEZBĘDNYCH DO UZYSKANIA ZAŁOŻONYCH CELÓW
Program Aktywności Lokalnej Powiatu Średzkiego realizowany będzie przy pomocy zasobów wewnętrznych i zewnętrznych.
Zasoby wewnętrzne:
Zasoby zewnętrzne:
V. ADRESACI PROGRAMU Beneficjentami projektu będą osoby, które korzystają z pomocy społecznej z powodu:
VI. SZCZEGÓŁOWY OPIS PLANOWANYCH DZIAŁAŃ. Szczegółowy opis planowanych działań stanowi załącznik nr 1 do programu i wynika z części 3.3 wniosku o dofinansowanie projektu systemowego „Przyjazne środowisko - szansą na integrację społeczną w powiecie średzkim" na rok 2011. Co roku Program będzie aktualizowany o nowy opis planowanych działań zatwierdzony przez Dyrektora PCPR. Załącznik Nr 1 na 2011r. może ulec zmianie zgodnie ze wskazaniami Instytucji Pośredniczącej - Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu - zmiany zatwierdza Dyrektor PCPR.
VII. CZAS TRWANIA PROGRAMU I HARMONOGRAM REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ. Program Aktywności Lokalnej będzie realizowany w latach 2011-2013. Harmonogram realizacji poszczególnych działań w 2011 r. stanowi załącznik nr 2 do niniejszego dokumentu i jest zgodny z harmonogramem projektu systemowego „Przyjazne środowisko - szansą na integrację społeczną w powiecie średzkim" na rok 2011. Co roku Program będzie aktualizowany o nowy harmonogram działań zatwierdzony przez Dyrektora PCPR. Załącznik Nr 2 na 2011 r. może ulec zmianie zgodnie ze wskazaniami Instytucji Pośredniczącej - Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu - zmiany zatwierdza Dyrektor PCPR.
VIII. ŹRÓDŁA FINANSOWANIA I SZACUNKOWY BUDŻET PRZEWIDZIANY NA REALIZACJĘ PROGRAMU Z PODZIAŁEM NA POSZCZEGÓLNE KATEGORIE WYDATKÓW.
Program finansowany będzie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, priorytet VII Promocja integracji społecznej, działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, poddziałanie 7.1.2. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie oraz wkładu własnego, w ramach projektu systemowego „Przyjazne środowisko - szansą na integrację społeczną w powiecie średzkim" realizowanego przez PCPR w Środzie Wlkp.
IX. PODZIAŁ ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA REALIZACJĘ POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI SKŁADOWYCH PROGRAMU. Za realizację zadań w ramach Programu Aktywności Lokalnej odpowiada Zespół Projektowy, do obowiązków którego należy:
Nadzór merytoryczny i finansowy nad prawidłową realizacją Programu Aktywności Lokalnej pełni Dyrektor PCPR w Środzie Wielkopolskiej - koordynator projektu.
X. MONITOROWANIE I EWALUACJA PROGRAMU Monitorowanie będzie odbywało się na bieżąco przez pracowników PCPR w Środzie Wlkp. oraz Zespół Projektowy. Zostanie opracowana ankieta ewaluacyjna, która pozwoli na ocenę realizacji działań założonych w programie oraz rezultatów miękkich i twardych. Dyrektor PCPR w ramach corocznie przedstawianego Radzie Powiatu sprawozdania z działalności jednostki przedłoży również raport z realizacji programu.
Załącznik nr 1
SZCZEGÓŁOWY OPIS PLANOWANYCH DZIAŁAŃ W 2011 ROKU
I. ADRESACI PROGRAMU: Beneficjentami programu będzie 20 osób w wieku od 15 do 24 roku życia oraz ich otoczenie.
II. OPIS PLANOWANYCH DZIAŁAŃ I METODY REALIZACJI PROGRAMU: Program Aktywności Lokalnej realizowany będzie przy pomocy: 1. Instrumentów aktywnej integracji:
2) Indywidualna terapia psychospołeczna
2.Działań o charakterze środowiskowym:
Załącznik nr 2
HARMONOGRAM REALIZACJI POSZCZEGÓLNYCH DZIAŁAŃ W 2011 ROKU Czas trwania: maj - grudzień 2011 rok
Załącznik nr 3
SZCZEGÓŁOWY BUDŻET NA ROK 2011
|